KAMIENICA LIPSZYCA projekt modernizacji
Rachmil Lipszyc dorobił się poważnych pieniędzy produkując fantazyjne chustki i szale. Część z nich zainwestował w projekt i budowę wystawnej kamienicy u zbiegu dzisiejszych ulic Narutowicza i Piramowicza. Projekt na pograniczu secesji wiedeńskiej i wczesnego modernizmu wykonał wybitny łódzki architekt Gustaw Landau-Gutenteger. Kamienica na planie czworoboku z wysokimi oknami, ciekawym pół mansardowym dachem i nadającym dynamiki zaokrąglonym narożnikiem była jedną z pereł Łodzi. Mieszkańcy podziwiali panoramę miasta z balkonów, do mieszkań wchodzili wystawną klatką schodową a przejazd bramowy udekorowany był ornamentami. W 1910 roku kamienica znajdowała się w prestiżowej strefie Łodzi, będącej jedną z wizytówek miasta.
Na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku pożar strawił niemal cały oryginalny dach budynku. Ceramiczną dachówkę zastąpiono blachą. Zbito również nadgryzione zębem czasu balkony.
Architekci z RWSL odpowiedzialni byli za przygotowanie projektu architektonicznego przywrócenia dawnej świetności budynkowi z zewnątrz.
Chcąc zebrać precyzyjne dane o kamienicy architekci z RWSL podjęli decyzję o wykorzystaniu skaningu laserowego. Dzięki tej metodzie otrzymaliśmy trójwymiarowy obraz bryły budynku. Większość pomiarów niezbędnych do stworzenia modelu kamienicy uzyskaliśmy jako efekt skaningu.
Kolejnym krokiem zmierzającym do przygotowania projektu przywrócenia zabytkowi dawnej świetności były badania w archiwach. Z nich dowiedzieliśmy się jak zgodnie z zamierzeniem Gutentegera wyglądały balkony a badania warstw malarskich dały odpowiedź na temat pierwotnej kolorystyki budynku.
W wyniku powyższych działań powstał projekt konserwatorsko architektoniczny, który uzyskał pozwolenie na budowę a wspólnota mieszkaniowa szykuje się do remontu.